expo Dubaj

CZŁUCHÓW NA EXPO W DUBAJU

Organizowany w Człuchowie Polish Boggie Festival został przedstawiony na światowej wystawie Expo 2020 w Dubaju. Tym samym polska muzyka została tam zaprezentowana nie tylko poprzez pryzmat Chopina, ale również poprzez coraz popularniejszy nurt boogie-woogie. Człuchowska delegacja wróciła już do Polski.

Trwająca jeszcze do końca marca wystawa EXPO to największe na świecie targi prezentujące dorobek kulturalny, naukowy i technologiczny niemalże wszystkich krajów świata. Gospodarzem obecnej edycji są Zjednoczone Emiraty Arabskie. Pierwotnie wystawa miała się odbyć rok wcześniej, jednak ze względu na pandemię koronawirusa, imprezę przeniesiono na przełom roku 2021 i 2022.

Polskę na Expo w Dubaju reprezentowały największe krajowe koncerny produkcyjne, handlowe i usługowe, zakłady rzemieślnicze oferujące unikatowe produkty oraz startupy proponujące usługi w zakresie nowoczesnych technologii. Do strefy kultury i sztuki zaproszono między innymi Bartłomieja Szopińskiego i Adama Bondarenko, organizatorów Polish Boogie Festivalu, odbywającego się co roku latem w Człuchowie, jednego z największych festiwali boogie-woogie w Europie.

Dzięki temu publiczność z całego świata dowiedziała się nie tylko, gdzie leży Człuchów, ale także czym jest festiwal i muzyka boogie-woogie.

- Pytano nas, jak wy to zrobiliście? Jak to się dzieje, że boogie-woogie pojechało na targi, gdzie w polskim pawilonie prezentuje się tylko Chopina, bo faktycznie tam stoi piękny duży fortepian i codziennie są koncerty chopinowskie. Raz podczas całego pobytu polskiego pawilonu, odstąpiono od reguły i zagrano boogie-woogie, dlatego że przyjechał Człuchów – śmieje się Adam Bondarenko.

Jak dodaje, wyjazd do Dubaju był możliwy dzięki współpracy z Departamentem Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. W polskim pawilonie w Dubaju prezentowano walory regionu. Człuchów i jego festiwal, jako marka, zostały zaproszone do udziału w wydarzeniu. Człuchowska delegacja przygotowała się nie tylko na zagranie tam koncertu, ale także przedstawienie miasta i regionu

- Uczestniczyliśmy we wszystkich konferencjach, które miały miejsce. Prezentowaliśmy festiwal na konferencji Pomorskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Mieliśmy także spotkania b2b, czyli osobiste z przedstawicielami biznesu w Dubaju. Kilka ciekawych rozmów, kilka też już podjętych kontaktów i konkretnych rozwiązań, o których też będziemy na pewno wkrótce mówić, bo dopinamy je. Jest też sponsor dla festiwalu, który się pojawił, także dzięki temu, że wystąpiliśmy na Expo – mówi dalej Bondarenko.

Jak w Dubaju przyjęto człuchowską ofertę?

- Odbiór był ciepły. Przede wszystkim wszyscy byli zaskoczeni. Mieszkańcy i turyści, którzy gościli na Expo, byli przede wszystkim zaskoczeni, że w ten sposób można wykorzystać fortepian. Nikt nigdy, a już na pewno rzadko widział, żeby grać nogami, żeby stać na fortepianie, żeby grać spod niego, żeby to wszystko było żywiołowe i oprócz tego, że płynie muzyka, to jest jeszcze show. Wszyscy dorwali się do telefonów i hurtowo nagrywali to, co się działo w pawilonie polskim. Jeśli chodzi o region, to my zaskakujemy mimo wszystko tym, że tu jest tak pięknie i że jest tyle jezior, i że w takim miejscu jak Człuchów można faktycznie spędzić czas, pomimo tego, że to jest małe miasto, to turystycznie jest tutaj ogromny potencjał – dodaje Bondarenko.

Polish Boogie Festival organizowany jest w Człuchowie już od 17 lat. Na scenie prezentują się największe światowe gwiazdy nurtu boogie-woogie i rockabilly. Publiczność stanowią goście nie tylko z Polski, ale także z Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Francji, Włoch i krajów skandynawskich. W tym roku festiwal będzie miał swoje stanowisko recepcyjne na lotnisku im. L. Wałęsy w Gdańsku. Wydarzenie organizowane jest co roku pod koniec lipca w Człuchowie. Idą z nim w parze liczne imprezy towarzyszące, które można oglądać przez kilka dni w mieście i regionie.

URZĄD MIEJSKI W CZŁUCHOWIE

Pliki do pobrania