list i książka

CZŁUCHOWSKA OLIMPIJKA ODKRYTA PO LATACH

Mało kto wie, że w podczłuchowskim Bukowie wychowała się brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Meksyku z 1968 roku. Postać Wandy Wiechy–Wanot została przypomniana w książce Grzegorza Janowczyka „Człuchów wygrzebany z makulatury”. Dzięki tej publikacji czytelnicy mogli poznać jej niezwykłą historię. Sama pani Wanda skontaktowała się również z Urzędem Miejskim.

Człuchowska olimpijka mieszka dzisiaj w województwie mazowieckim. W liście przesłanym do człuchowskiego Ratusza wspomina ona lata spędzone w Bukowie. Dziękuje także za pamięć o jej osobie.

– Myślę, że to taka historia, którą warto przytaczać, ponieważ pamięć ludzka jest ulotna. Lecz przez to, że takie osoby zostają przypomniane w takich publikacjach, zostają one uwiecznione dla potomnych – mówi Dorota Cieplińska z Urzędu Miejskiego w Człuchowie.

Niestety Pani Wandzie nie udało się osobiście podziękować samemu autorowi książki. Grzegorz Janowczyk zmarł 13.03.2020 r. nie doczekawszy promocji swojego dzieła. W jego książce „Człuchów wygrzebany z makulatury” przedstawione są także inne, nietuzinkowe postacie związane z Ziemią Człuchowską. Lektura wspomina także ciekawe wydarzenia z powojennej historii miasta i regionu. Książka jest jeszcze w sprzedaży. Można ją nabyć między innymi w kasie Urzędu Miejskiego w Człuchowie oraz w sklepie Muzeum Regionalnego w Człuchowie.

URZĄD MIEJSKI W CZŁUCHOWIE