Uczestnicy Dni Kultury Francuskiej w Człuchowie 2022

XXI DNI KULTURY FRANCUSKIEJ W CZŁUCHOWIE

Dnia 15 października 2022 r. Człuchowskie Towarzystwo Polsko – Francuskie już po raz XXI zorganizowało Dni Kultury Francuskiej, które odbyły się w siedzibie Miejskiego Domu Kultury w Człuchowie.
Dni Kultury Francuskiej cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Również na tegoroczne obchody przybyło wielu zaproszonych gości, między innymi: Burmistrz Miasta Człuchów - Ryszard Szybajło, Konsul Honorowy Francji na Pomorze - Alain Mompert wraz z małżonką, delegacja gości z miasta partnerskiego Conches - Jan i Eveline Kud, p. Krystyna Przybylska, delegacje radnych miasta Człuchów, członkowie Człuchowskiego Towarzystwa Polsko – Francuskiego  oraz liczni miłośnicy Francji.
Dni Kultury Francuskiej w Człuchowie przebiegają w kilku etapach.
Pierwszym etapem jest IX Konkurs Piosenki Francuskiej im. Jadwigi Loroch pod patronatem Burmistrza Miasta Człuchów, który o godz. 12:00 rozpoczął się występem najmłodszej wykonawczyni Elizy Lacroix.
Do zespołu organizującego konkurs należały: Katarzyna Muszyńska, Aleksandra Meyer, Hanna Borzyszkowska oraz Grażyna Matyla –  sekretarz konkursu. Do konkursu zakwalifikowało się 23 wykonawców/duetów. W dniu konkursu zgłosiło się 20 wykonawców z: Człuchowa, Miastka, Tucholi, Chojnic, Warszawy, Gdańska, Koszalina, Jastrowia, Wierzchowa, Rychnów, Nowej Cerkwi, Czaplinka i Przechlewa. Ważnym elementem każdego konkursu jest jury. W tym roku przewodniczącym jury został p. Bogdan Barański – wieloletni dyrektor Społecznego Ogniska Muzycznego w Człuchowie, instruktor gry na instrumentach, wielokrotny juror na konkursach i przeglądach piosenkarskich, prezes Stowarzyszenia ProKultura w Człuchowie, p. Iwona Dragun – członek CzTP-F, miłośniczka kultury i języka francuskiego, p. Aleksandra Kazmierczak – wokalistka, instrumentalistka, autorka tekstów i kompozytorka muzyki. Nagradzana na wielu festiwalach i przeglądach, w 2015 roku uczestniczyła w programie muzycznym Must be the Music, aktualnie współpracuje z Adamem Sztabą. Po przesłuchaniu wszystkich wykonawców jury zdecydowało o przyznaniu nagród.
Nagrodę specjalną „Najlepszy z najlepszych” ufundowaną przez Konsula Honorowego Francji na Pomorze otrzymał Max Synak z Miastka.
W kat. szkoły podstawowe: I miejsce Nina Meszka (Czaplinek), II miejsce Zofia Szuca (Nowa Cerkiew), III miejsce Lena Wójcicka (Jastrowie), Wyróżnienia: Amelia Spica (Tuchola) i Aniela Poźniak (Rychnowy)
W kategorii szkoły średnie: I miejsce Patrycja Brodziak (Przechlewo), II miejsce Julia Palcat (Miastko), III miejsce Anna Rybakowa (Człuchów). W tej kategorii jury nie przyznało wyróżnień.
W kategorii Open: I miejsce Zbigniew Dróżdż (Miastko), II miejsce duet: Aleksandra Starzyk i Małgorzata Chołuj (Człuchów), III miejsce Mirella Kostrzewa (Warszawa), Wyróżnienia: duet Mirella Kostrzewa i Edyta Kondracka (Warszawa/ Gdańsk), duet Dominika Drzazga i Tomasz Kotowski (Tuchola) oraz Jadwiga Szufrajda (Człuchów).
Po wysłuchaniu wszystkich uczestników i ogłoszeniu wyników jury, wręczono dyplomy za udział oraz nagrody za wyróżnienia i III miejsca.

XXI Dni Kultury Francuskiej obfitowały w wiele atrakcji. Do jednej z nich należała wystawa obrazów Jean Paul Kamińskiego – artysty, Francuza z polskimi korzeniami. Jean Paul Kamiński urodził się we Francji jako dziecko polskich emigrantów. To człowiek o bogatym życiorysie artysty,  podróżnika,  żeglarza,  filantropa,  zakochanego w Polsce i w Polce. Wystawa dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń nie tylko miłośnikom sztuk plastycznych.
Koncert Galowy rozpoczął się o godz. 17:00 wspaniałym występem zespołu tanecznego PIANO w choreografii Jacka Czapiewskiego do muzyki francuskiej. Prowadzenie Gali powierzono Adamowi Bondarenko oraz Małgorzacie Ziemba – Lacroix.
Bogusława Konczanin – prezes Towarzystwa przywitała gości honorowych oraz wszystkich uczestników uroczystości dziękując za przybycie i życząc wspaniałych wrażeń. Wiele osób biorących udział w imprezie pragnęło wyrazić swój podziw nad ogromem pracy nad tym przedsięwzięciem, wyrazić swoje uznanie i podziw, a także życzyć kolejnych tak pięknych uroczystości. Swoje uznanie wygłosili Burmistrz Miasta Człuchów Ryszard Szybajło, p. Krystyna Przybylska, Konsul Honorowy Francji na Pomorze Alain Mompert oraz Jan Kud gość honorowy z miasta partnerskiego Conches.

Wieczór uatrakcyjnił występ zespołu „Bonjour” działającego przy Człuchowskim Towarzystwie Polsko – Francuskim śpiewając dwie piosenki: Normandia i Champs Elyses.
Kolejną atrakcją było odczytanie przez jury wyników IX Konkursu Piosenki Francuskiej im. Jadwigi Loroch, wręczenie dyplomów i nagród laureatom. Na scenę zaproszono zdobywcę nagrody specjalnej „Najlepszy z najlepszych”,  oraz zdobywców  I i II miejsc IX Konkursu Piosenki Francuskiej, a także nagrody specjalnej dla najmłodszego wykonawcy. Nagrody i dyplomy wręczyli: Burmistrz Miasta Człuchów – patron konkursu, p. Krystyna Przybylska, prezes Towarzystwa  Bogusława Konczanin, konsul  Alain Mompert w obecności członków jury. Ponadto  Konsul Alain Mompert zaprosił laureata nagrody „Najlepszy z Najlepszych” Maxa Synaka, w ramach dodatkowej nagrody, na występ okazjonalny 18 listopada do Sopotu.
Koncert laureatów poprzedził występ najmłodszego wykonawcy Elizy Lacroix.
Koncert laureatów jest zawsze niezwykłym przeżyciem, pokazującym jak wielkim talentem i umiejętnościami wokalnymi obdarzeni są uczestnicy konkursu. Ogromne gratulacje dla wszystkich uczestników, a szczególnie dla laureatów. Z roku na rok poziom konkursu jest coraz wyższy i to motywuje organizatorów do jeszcze cięższej pracy.  
Bogusława Konczanin, Krystyna Dragan i Małgorzata Ziemba Lacroix wręczyły okolicznościowe dyplomy fundatorom tegorocznych nagród, bez których realizacja przedsięwzięcia nie byłaby możliwa. Na scenę zaproszono: Burmistrza Miasta Człuchów, Ryszarda Szybajło – patrona honorowego konkursu;  Alaina Mompert, Konsula Honorowego Francji na Pomorze, fundatora nagrody specjalnej;  Aleksandra Gappa – Starostę Powiatu Człuchowskiego; Krystynę Przybylską,  Jean Paula Kamińskiego  oraz liczne firmy, przedsiębiorstwa człuchowskie i osoby prywatne w składzie: Pracownia Złotnicza Piotr Kowalewski, Bostol – Meble Bogusław Borzyszkowski, Herbakos Sklep Zielarsko – Medyczny Sabina Matracka, Dom Wydawniczy „Rebis”, PPUH „Zdrój” Bożena Machoń, p. Zdzisław Staszków.
Szczególne podziękowania za wsparcie podczas organizacji XXI Dni Kultury i IX Konkursu Piosenki Francuskiej przekazane zostały dyrektorowi Adamowi Bondarenko oraz wszystkim pracownikom Miejskiego Domu Kultury w Człuchowie.
Kolejne podziękowania skierowano w stronę młodych tancerzy zespołu tanecznego PIANO, wręczając drobne upominki.

Gwiazdą tegorocznych Dni Kultury Francuskiej była Klara Gmiter – francuska aktorka i szansonistka. Studiowała teatrologię na Uniwersytecie w Lyonie i w Lipsku. Ukończyła studia w Berlinie na kierunku aktorstwo dramatyczne. Od 2008 roku jest aktorką niemieckiego teatru, gdzie występuje m. in. Jako Edith Piaf w solowym spektaklu „Der Spatz von Paris” Jej program był prezentowany na Międzynarodowym Festiwalu Operetki i Musicalu w Budapeszcie w 2013 roku. Szczecińska publiczność może podziwiać wdzięk i talent Klary w przedstawieniach „Stąd do Paryża” wystawianych w Teatrze Rozmaitości Gwitajcie.  Gwieździe wieczoru towarzyszyła i akompaniowała wybitna pianistka – Liliana Kostrzewa, polska kompozytorka, aranżer, pianistka jazzowa.
Gala zakończyła się uroczystą kolacją w restauracji DUET, gdzie w mniej oficjalnych okolicznościach, przy akompaniamencie Witalija (dyrygenta zespołu Bonjour) następowała wymiana wrażeń i  podsumowanie XXI Dni Kultury Francuskiej.  

Opracowała:
Hanna Borzyszkowska
Sekretarz CzTP-F

Fot. Człuchowskie Towarzystwo Polsko-Francuskie