zawody spinningowe

XI OGÓLNOPOLSKIE ZAWODY SPINNINGOWE PARAMI Z ŁODZI Z OKAZJI 70-LECIA KOŁA PZW W CZŁUCHOWIE

Jezioro Rychnowskie w Człuchowie, już po raz jedenasty było areną zmagań spinningistów w ramach Ogólnopolskich Zawodów Spinningowych Parami z Łodzi. Zawody tradycyjnie odbyły się w drugą niedzielę września, choć w nieco innych warunkach niż zwykle, bo z zachowaniem reżimu sanitarnego. Na starcie stanęła rekordowa liczba 57 załóg, czyli 112 zawodników, gdyż dwie ekipy były jednoosobowe. Zawodnicy przyjechali głównie z Polski północnej, choć były ekipy nawet z Warszawy.  Organizatorem zawodów było Koło PZW w Człuchowie.

Niedziela 13 września była dość ciepłym jak na tę porę roku, słonecznym, bezdeszczowym, ale wietrznym dniem. Niepokojące były natomiast duże skoki ciśnienia atmosferycznego. Choć jez. Rychnowskie słynie z dużych okazów drapieżników, to podczas zawodów mogło być różnie. Jak się jednak później okazało, obawy o wyniki były niepotrzebne.

Pierwsze raporty z wody o złowionych szczupakach napłynęły już kilka minut po starcie. Dzięki trzem łodziom sędziowskim, które obsługiwały zawody, złowione ryby były niezwłocznie mierzone, fotografowane i wypuszczane na wolność. Jury zawodów miało przez to bieżący podgląd na aktualną sytuację na wodzie. W ciągu 6 godzin trwania zawodów, złowiono 28 punktowanych szczupaków powyżej 45 cm i 68 punktowanych okoni powyżej 20 cm. Do tego całe mnóstwo tych, którym zabrakło nieco do regulaminowej długości. Kilkanaście załóg nie „punktowało”.

Największego szczupaka zawodów złowił Paweł Sójka mieszkaniec gm. Człuchów. Szczupak mierzył 71,1 cm. Największym natomiast złowionym okoniem okazał się niespełna 32 cm okaz, złowiony przez Mateusza Rozentalskiego z Człuchowa. Branie nastąpiło zaraz po starcie. Jak na jez. Rychnowskie nie były to jakieś niesamowite okazy, ale tego dnia największe.

Rywalizacja zakończyła się o godz. 14.00. Następnie wszyscy uczestnicy zjedli wspólny posiłek i odbyło się oficjalne podsumowanie wyników, wręczenie nagród honorowych i rzeczowych oraz upominków.

Klasyfikacja końcowa:

1 miejsce: Kacper Dowksza i Michał Wojcik z Człuchowa z wynikiem 4300 pkt; 3 szczupaki i 1 okoń

2 miejsce: Marian Kuźniak i Wojciech Jażdżewski z Koczały i Człuchowa z wynikiem 4120 pkt; 27 okoni

3 miejsce: Grzegorz Lupa i Dariusz Lupa z Człuchowa z 3850 pkt; 3 szczupaki

4 miejsce: Jarosław Machciński i Piotr Białek z Debrzna z wynikiem 2930 pkt; 3 szczupaki i 2 okonie

5 miejsce: Krzysztof Cysewski i Mateusz Rozentalski z  Człuchowa z wynikiem 1920 pkt; 1 szczupak i 1 okoń (największy okoń zawodów)

6 miejsce: Paweł Sójka i Piotr Grzelak z gm. Człuchów  1850 pkt. 1 szczupak (największa ryba zawodów)

Warto dodać, że zawodnicy miejscowi stanowili mniejszość, ale zajęli zdecydowaną większość punktowanych miejsc. Zawody cieszą się coraz większą popularnością. O ocenie tych zawodów świadczy m.in. liczba zawodników. To największa w naszym powiecie impreza wędkarska i zarazem najlepsza promocja naszych wód i regionu.

Wszyscy uczestnicy imprezy otrzymali  pamiątkowe czapeczki z okazji 70-lecia Koła PZW w Człuchowie a spośród wszystkich uczestników rozlosowano 10 dodatkowych nagród rzeczowych. Uroczyste zakończenie było także okazją do wręczenia wyróżnień.

Zawody rozegrano przy wsparciu finansowym Gminy Człuchów i Miasta Człuchów. Ponadto sponsorami byli: Ośrodek Sportu i Rekreacji w Człuchowie, sklep wędkarski HOBBY w Człuchowie i Drukarnia PrintVision. Współorganizatorem zawodów był człuchowski WOPR, który użyczył organizatorom swojej bazy.

Zawody sędziowali:

sędzia główny: Karol Dziemiańczyk

sędzia techniczny: Andrzej Świtoń

sędziowie: Łukasz Kleist, Łukasz Szeremeta, Maciej Pawłowski, Tomasz Królak, Maciej Wdowczyk i Tomasz Masiak

zabezpieczenie medyczne: Łukasz Szeremeta

wsparcie organizacyjne: Anna Malecka, Helena Duniec, Łukasz Szymański i Piotr Szczygielski.

Niewątpliwie dobra praca ekipy sędziowskiej i organizacyjnej przełożyła się na pozytywną ocenę całej imprezy.

KOŁO PZW W CZŁUCHOWIE