zakaz palenia

STREFY WOLNE OD DYMU W CZŁUCHOWIE

Od dzisiaj (3.12) w Człuchowie obowiązują strefy wolne od dymu tytoniowego, pary z papierosów elektronicznych i substancji uwalnianych za pomocą nowatorskiego wyrobu tytoniowego. Oznacza to, że oprócz miejsc publicznych określonych w ustawie antynikotynowej, w Człuchowie zakaz palenia będzie obowiązywał także w innych, dodatkowych przestrzeniach.

Przepis został wprowadzony na wniosek radnych. Powodem były liczne skargi na młodzież palącą papierosy na parkingach przed szkołami.

- Takie zgłoszenia docierały zarówno do ratusza, jak i do radnych rady miejskiej – mówi Tomasz Kowalczyk, wiceburmistrz Człuchowa.

Samorząd nie ma straży miejskiej, a zatem jedynym organem mogącym kontrolować takie miejsca jest policja. Bywała ona jednak bezradna w przypadku choćby parkingów, parków i plaż, gdzie palenie było dotąd dozwolone. Zmienić to mogą jedynie lokalnie przepisy miejskie.

I tak od dzisiaj – na podstawie uchwały Rady Miejskiej, w Człuchowie zakazane jest palenie na parkingach przed szkołami na ulicy Koszalińskiej i Średniej, przed przedszkolem na ulicy Jacka i Agatki, na plaży na terenie OSiR, w Parku Miejskim, na targowisku oraz w obrębie Rynku. Wyjątek stanowić będą miejsca wyznaczone dla palących. Niestosowanie się do zakazów jest zagrożone mandatem w wysokości do 500 złotych.

URZĄD MIEJSKI W CZŁUCHOWIE

Pliki do pobrania