inauguracja kwalifikacji wojskowej 2024

RUSZYŁA KWALIFIKACJA WOJSKOWA

W Człuchowie zainaugurowano tegoroczną kwalifikację wojskową. Miasto i powiat człuchowski są pierwszymi w województwie pomorskim, w których potencjalni poborowi staną przed komisjami lekarskimi. W tym roku wezwania otrzymali mężczyźni z roczników 2005-2007 oraz niektóre kobiety z rocznika 2004.

Obowiązek stawienia się przed komisją lekarską ma każda osoba, która otrzymała wezwanie. Wpisanie do ewidencji nie jest jednoznaczne z powołaniem do służby wojskowej, gdyż obecnie w Polsce jest ona dobrowolna. Podczas spotkania komisja lekarska ocenia stan zdrowia wezwanego, a komisja wojskowa przygotowuje odpowiednią dokumentację. Na jej podstawie zainteresowani wstąpieniem do wojska mogą ubiegać się o przydział do jednostki. Osoby, które nie chcą swojej przyszłości wiązać z armią, przenoszone są do rezerwy.

W tym roku w całej Polsce przed komisjami stanie 230 tysięcy osób. W województwie pomorskim będzie to około 14 tysięcy osób, w tym około 600 kobiet. Wezwani przed komisję mieszkańcy Miasta Człuchowa stawiać się będą w dniach 13-15 lutego 2024 r. Kobiety będą przyjmowane w dniu 16 lutego 2024 r. Komisja działa w budynku Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ul. Szczecińskiej 8 w Człuchowie.

URZĄD MIEJSKI W CZŁUCHOWIE