album

PO 90 LATACH WRÓCIŁ DO MIEJSCA, W KTÓRYM POWSTAŁ

Unikatowy album, który był własnością Jana Mikszy, osiadłego po wojnie w Człuchowie pilota RAF, trafił do Dęblina. Niebawem będzie go można oglądać na wystawie głównej tamtejszego Muzeum Sił Powietrznych. Eksponat z rąk Krzysztofa Mikszy, syna lotnika służącego w czasie wojny w polskich dywizjonach w Anglii, odebrał w Człuchowie Paweł Pawłowski, dyrektor dęblińskiego muzeum.

Album prezentuje fotografie oraz karykatury lotników służących przed wojną w „Szkole Orląt” w Dęblinie. Ich instruktorem był właśnie Jan Mikszo. Otrzymał go w prezencie od swoich uczniów we wrześniu 1938 roku. Wewnątrz znajdują się także unikatowe fotografie przedstawiające dęblińską szkołę i jej wychowanków. Album przetrwał bombardowanie Dęblina we wrześniu 1939 r., wojnę i powojenną zawieruchę. Wraz z jego właścicielem przyjechał w końcu do Człuchowa. Przez lata wchodził w skład „skarbów rodzinnych”.

- Nadszedł w końcu czas, aby podjąć decyzję o jego dalszych losach – mówi Krzysztof Miksza, skrupulatnie przechowujący wszystkie pamiątki po ojcu. – Uważam, że powinienem ten album przekazać w miejsce skąd wywodzi się, to znaczy do Dęblina. Niech on znajdzie tam dobre miejsce w annałach muzealnych – dodaje pan Krzysztof.

Album odebrał osobiście Paweł Pawłowski, dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Jak zapewnia, niebawem będzie go można oglądać na wystawie głównej.

- Album, który dzisiaj otrzymaliśmy z rąk pana Krzysztofa Mikszy jest niezwykłą pamiątką dokumentującą życie i naukę w szkole pilotażu w Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa. Zawiera on w sobie wiele historii, wiele informacji, o tym jak to szkolenie wtedy wyglądało. Ten album pokazuje także w jakich warunkach szkolili się polscy lotnicy w latach trzydziestych ubiegłego wieku – mówi dyrektor.

Historię albumu oraz reprodukcję kilku stron można poznać także w książce „Lotnik. Śladami sierżanta Jana Mikszy” autorstwa Grzegorza Janowczyka wydanej przez Urząd Miejski w Człuchowie prawie 2 lata temu. Z powodu wyczerpania nakładu książki tej nie ma już niestety w sprzedaży. Można ją jednak znaleźć w lokalnych bibliotekach.

URZĄD MIEJSKI W CZŁUCHOWIE

Fotografie i dźwięki są do pobrania na stronie urzędu: www.czluchow.eu

Nota prawna:

Miasto Człuchów jako właściciel praw autorskich, udziela zgody na nieodpłatne wykorzystanie i publikację tekstów, fotografii i plików dźwiękowych dostępnych na naszej stronie internetowej. Licencja obejmuje wykorzystanie treści i plików w całości lub we fragmentach.

Pliki do pobrania