witraże

NOWE WITRAŻE W CZŁUCHOWSKIEJ CERKWI

Nowe witraże zamontowano w człuchowskiej cerkwi greckokatolickiej. Mają wysokość trzech metrów, a postacie na nich przedstawione są naturalnej wielkości. Dotąd świątynia ta nie była zdobiona witrażami.

Budowę i instalację witraży sfinansowali wierni. Ich przygotowaniem zajął się Zbigniew Rudnik z Chojnic.

- Przedstawiają one świętych: Włodzimierza i Olgę. Są to święci z czasów Rusi Kijowskiej. Można powiedzieć, że to osoby odpowiedzialne za korzenie chrześcijaństwa na tak zwanych Ziemiach Ruskich – mówi ksiądz Roman Ferenc, proboszcz parafii greckokatolickiej w Człuchowie.

Budowa witraży trwała 15 miesięcy. Zostały one zaprojektowane od podstaw. Jest to pomysł autorski, bazujący na starodawnych ikonach przedstawiających wspomnianych świętych. Kolorystyka została dobrana tak, aby korespondowała z barwami znajdującego się wewnątrz świątyni ikonostasu.

Witraże zostały zamontowane na ścianie południowej cerkwi (od strony ul. Traugutta). Można je oglądać codziennie, podczas gdy cerkiew jest otwarta. Drzwi świątyni są otwierane zwyczajowo na około półtora godziny przed każdą mszą.

Zgodnie z zapowiedzią księdza Romana Ferenca, ruszyły już przygotowania do budowy drugiego witrażu do tej świątyni. Zostanie on zamontowany na ścianie północnej jesienią przyszłego roku. Będzie on przedstawiał patronów Europy – świętych Cyryla i Metodego.

URZĄD MIEJSKI W CZŁUCHOWIE

Fotografie i dźwięki są do pobrania na stronie urzędu: www.czluchow.eu

Nota prawna:

Miasto Człuchów jako właściciel praw autorskich, udziela zgody na nieodpłatne wykorzystanie i publikację tekstów, fotografii i plików dźwiękowych dostępnych na naszej stronie internetowej. Licencja obejmuje wykorzystanie treści i plików w całości lub we fragmentach.