wykopaliska

KOLEJNY SEZON PRAC ARCHEOLOGICZNYCH

Przed Zamkiem Krzyżackim w Człuchowie znowu pojawili się archeologowie. Ruszył tam kolejny sezon prac badawczych. Naukowcy chcą tym razem sprawdzić jak kształtowała się średniowieczna zabudowa w bezpośrednim sąsiedztwie warowni.

- Celem badawczym tego sezonu jest ustalenie przebiegu muru oporowego drugiego przedzamcza oraz sprawdzenie jak wyglądała zabudowa w północnej części tego przedzamcza – mówi Marek Truszkowski, archeolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Podobne badania były prowadzone w latach 2017 i 2018. Wówczas odkryto między innymi basztę oraz przedmioty służące do produkcji broni.

Najciekawszym znaleziskiem był jednak zbiór monet, skrzętnie ukryty w ścianie baszty. Ich wartość wskazuje na to, że z zostawiła je tam bardzo majętna osoba. Skarb został ukryty najprawdopodobniej w obawie przed zrabowaniem przez wojska szwedzkie, najeżdżające wówczas człuchowski zamek.

Tegoroczne prace badawcze potrwają do końca sierpnia.

URZĄD MIEJSKI W CZŁUCHOWIE

Nota prawna:

Miasto Człuchów jako właściciel praw autorskich, udziela zgody na nieodpłatne wykorzystanie i publikację tekstów, fotografii i plików dźwiękowych dostępnych na naszej stronie internetowej. Licencja obejmuje wykorzystanie treści i plików w całości lub we fragmentach

Pliki do pobrania