kobierce

KOBIERCE WSCHODNIE W CZŁUCHOWSKIM MUZEUM

Prawie 30 kobierców perskich, tureckich i kaukaskich można oglądać na wystawie czasowej w Muzeum Regionalnym w Człuchowie. W galerii znajdują się dzieła z kolekcji Mikołaja Pietraszaka Dmowskiego.

Prezentowane prace w większości to dzieła ponad 200 letnie.

- Jednym z najstarszych obiektów prezentowanych na tej ekspozycji jest kobierzec pochodzący z końcówki XVIII wieku. Jest to kobierzec modlitewnik, na którym wyznawca islamu odprawiał swoje modły pięć raz dziennie. Innym z ciekawych obiektów jest kobierzec wykorzystywany jako derka na siodło końskie. Kobierce służyły także to ocieplania pomieszczeń, przesłaniania skrzyń, a czasami nawet jako obrusy – mówi Krzysztofa Monikowska, dyrektor Muzeum Regionalnego w Człuchowie.

Dawne kobierce wykonywano najczęściej z bawełny, wełny i jedwabiu. W XVI i XVII wieku przez Polskę wiodły także szlaki handlowe sprzedawców tego typu dzieł. Polska ludność pośredniczyła także w sprzedaży kobierców, stąd popularne wówczas w Zachodniej Europie określenie „Polskie dywany”.

Wystawę kobierców w człuchowskim muzeum można oglądać do 6 września.

URZĄD MIEJSKI W CZŁUCHOWIE

Nota prawna:

Miasto Człuchów jako właściciel praw autorskich, udziela zgody na nieodpłatne wykorzystanie i publikację tekstów, fotografii i plików dźwiękowych dostępnych na naszej stronie internetowej. Licencja obejmuje wykorzystanie treści i plików w całości lub we fragmentach.

Pliki do pobrania