zbiory

DOTKNIJ HISTORII Z CZŁUCHOWSKĄ BIBLIOTEKĄ

Biblioteka Publiczna w Człuchowie wzbogaciła się o historyczne zbiory Edmunda Kloskowskiego – pierwszego dyrektora człuchowskiego muzeum. Placówce podarowała je Halina Rakosz – córka pana Edmunda. Teraz korzystać z nich mogą wszyscy czytelnicy.

Dokumenty nie trafiły do muzeum, a do biblioteki tylko dlatego, że wolą jego właściciela było udostępnienie ich treści jak najszerszej grupie odbiorców. Bez żadnych problemów skorzystać z nich teraz może każdy uczeń, student, a nawet zwykły pasjonat historii.

– Wśród przekazanych dokumentów są m.in. zbiory map, atlasy o Ziemi Człuchowskiej. Są też różnego rodzaju dokumenty pisane jeszcze w języku niemieckim, a nawet po łacinie. Wśród nich są między innymi pisma kościelne. Niektóre z dokumentów mają po sto, a nawet sto pięćdziesiąt lat – mówi Karolina Baranowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Człuchowie.

Jedynym ograniczeniem jest to, że podarowanych zbiorów nie można wypożyczać do domu. Są one udostępniane jedynie na miejscu, w czytelni biblioteki.

URZĄD MIEJSKI W CZŁUCHOWIE

Edmund Kloskowski podczas lekcji plenerowej

zbiory część

Pliki do pobrania