CHROŃ SWOJE DANE – SZKOLENIA DLA UCZNIÓW

O ochronie danych osobowych w Internecie oraz o niebezpieczeństwach związanych z ich nieprawnym ujawnianiem – uczą się uczniowie niektórych człuchowskich szkół. W mieście ruszył program edukacyjny, mający na celu uświadomienie dzieciom i młodzieży, jak bardzo niebezpieczne może być nieumiejętne korzystanie z portali społecznościowych.

Szkolenia prowadzone są w szkołach miejskich. Biorą w nich udział uczniowie najstarszych klas.

- Wyjaśniamy im między innymi czym są nasze dane i jak należy je chronić - mówi Michał Gruchała, inspektor ochrony danych osobowych w Człuchowie.

- Nie zawsze te dane muszą być podawane. W sytuacji, gdy ktoś chce założyć konto na jakimś nowym portalu, portal często pyta: założyć konto czy logowanie przez facebooka? Młodzież woli facebooka, bo facebook jest ich „przyjacielem”. Wpisują swoje hasło i automatycznie ten portal, nie wiadomo też czy jest on pewny, czy niepewny, otrzymuje wszystkie informacje o nas, czyli imię, nazwisko, datę urodzenia, miejsce zamieszkania, nazwiska znajomych – mówi Gruchała.

Młodzież jest informowana także o prawie do ochrony wizerunku i odpowiedzialności karnej za jego złamanie. Nie każdy ma świadomość, że publikowanie w Internecie wizerunku osób trzecich w celach prześmiewczych, mających godzić w ich dobre imię – jest zabronione. Takie działania mogą być ścigane przez policję, a odpowiedzialność karną w przypadku nieletnich uczniów, poniosą ich rodzice. Zajęcia edukacyjne są realizowane w ramach ogólnopolskiego programu „Moje dane - moja sprawa”. Jest to akcja prowadzona przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

URZĄD MIEJSKI W CZŁUCHOWIE

Fotografie i dźwięki są do pobrania na stronie urzędu: www.czluchow.eu

Nota prawna:

Miasto Człuchów jako właściciel praw autorskich, udziela zgody na nieodpłatne wykorzystanie i publikację tekstów, fotografii i plików dźwiękowych dostępnych na naszej stronie internetowej. Licencja obejmuje wykorzystanie treści i plików w całości lub we fragmentach.