wykopaliska

BADANIA ARCHEOLOGICZNE W CZŁUCHOWIE – CO ZNALEZIONO?

Zakończył się kolejny sezon badań archeologicznych prowadzonych w pobliżu Zamku Krzyżackiego w Człuchowie. Tym razem naukowcy sprawdzali teren przy wejściu do parku. To tak zwana północno-wschodnia część II przedzamcza.

Po spektakularnym odkryciu z 2017 roku „człuchowskiego skarbu”, czyli zbioru monet z okresu 1615 – 1655, tym razem sensacji nie było. Nie oznacza to jednak, że badania nie przyniosły niczego nowego. Tym razem naukowcom udało nam się znaleźć relikty architektury, w tym fragmenty średniowiecznych zabudowań oraz muru oporowego.

- Spodziewaliśmy się, że ta zabudowa tam będzie, ponieważ wskazywały na to źródła, aczkolwiek nie wiedzieliśmy do końca, jak ona wyglądała, ponieważ ten obszar po rozbiórce zamku, po zasypaniu - nie był rozpoznany. Nie było wiadomo, jak on wygląda, nie było zachowanych także żadnych planów, nie było rysunków, nie wiedzieliśmy, gdzie ta zabudowa [dokładnie] jest. Jedynie wzmianki w źródłach pisanych [wskazywały], że te zabudowania tam były, ale nie wiadomo jak one wyglądały – opowiada Marek Truszkowski, archeolog prowadzący badania. Wyniki poszukiwań pozwolą teraz zaktualizować dane historyczne. Powstaną też nowe mapy prezentujące faktyczny układ zabudowań wchodzących w skład średniowiecznej warowni.

Oprócz śladów zabudowań naukowcy znaleźli także fragmenty ceramiki, groty bełtów do kusz oraz bogaty zbiór bursztynów, w którego skład wchodzi blisko 40 paciorków oraz duża liczba nieobrobionych fragmentów i odpadów produkcyjnych. Zapewne na terenie zamku funkcjonował warsztat produkujący elementy biżuterii z bursztynu.

Wszystkie te przedmioty trafiły do specjalistycznych laboratoriów. Po oczyszczeniu i zakonserwowaniu znaleziska wrócą ponownie do Człuchowa. Będzie je można oglądać w miejscowym Muzeum Regionalnym.

Fot. Marek Truszkowski

URZĄD MIEJSKI W CZŁUCHOWIE

Fotografie i dźwięki są do pobrania na stronie urzędu: www.czluchow.eu

Nota prawna:

Miasto Człuchów jako właściciel praw autorskich, udziela zgody na nieodpłatne wykorzystanie i publikację tekstów, fotografii i plików dźwiękowych dostępnych na naszej stronie internetowej. Licencja obejmuje wykorzystanie treści i plików w całości lub we fragmentach.