sesja absolutoryjna za 2021 r.

ABSOLUTORIUM ZA ROK 2021 UDZIELONE

Jednogłośnie Rada Miejska w Człuchowie udzieliła Burmistrzowi Miasta absolutorium z wykonania budżetu za rok 2021. Człuchów jest pierwszym samorządem w regionie, w którym odbyła się sesja absolutoryjna.

Zdaniem oceniających, człuchowski budżet został wykonany prawidłowo. Jak dodaje burmistrz, Ryszard Szybajło, powodem do dumy jest duża ilość inwestycji wykonanych bez potrzeby zaciągania nowych kredytów. To dzięki licznym dofinansowaniom zewnętrznym, które Miasto Człuchów pozyskało.

Rok 2021 pod względem inwestycyjnym był najlepszym od co najmniej kilkunastu lat, bo na inwestycje przeznaczono tutaj 17,6 mln zł – mówi Ryszard Szybajło, Burmistrz Człuchowa. Jak dodaje – miasto w ubiegłym roku spłaciło też część wcześniejszych kredytów. Zadłużenie Człuchowa obniżyło się. Na koniec 2021 roku wyniosło 22%, co jest również jednym z najniższych wyników z ostatnich kilku lat.

Z ubiegłorocznych wydatków budżetowych Miasta Człuchowa, aż 33 procent pochłonęły wydatki związane z pomocą społeczną. 21 procent to wydatki związane z oświatą. Prawie jedna czwarta budżetu to z kolei wydatki inwestycyjne. Na liście zrealizowanych zadań była m.in. budowa ulic: Kościuszki i Racławickiej oraz alei: Wyszyńskiego i Lawendowej. Zbudowano także kolejny sięgacz na ulicy Leśnej oraz zmodernizowano skrzyżowanie alei Wojska Polskiego z ulicą Kasztanową.

Rok 2021 to także zakończenie programu Rewitalizacji Śródmieścia w Człuchowie. Jednym z jego elementów była przebudowa obiektu Miejskiego Domu Kultury. Nową instytucją, uruchomioną w jego wnętrzach jest Centrum Rodzin. To placówka świadcząca usługi dla osób w różnym wieku.

W ramach tego samego programu kompleksowej rewitalizacji doczekały się otoczenia obiektów przy ulicy Szczecińskiej 21, 22, 23 i 25, przy Sobieskiego 8 oraz przy kompleksie budynków Sobieskiego 1 / Szczecińska 14. Z budżetu miasta natomiast wyremontowano elewację kamienicy przy ulicy Felczaka. 150 tysięcy złotych kosztował budżet obywatelski. Zgodnie z decyzją mieszkańców do realizacji przyjęto trzy zadania. Pierwsze zakładało przygotowanie terenu pod budowę boiska dla dzieci na osiedlu Sikorskiego. Drugie to elektryfikacja i montaż monitoringu na człuchowskim torze motocrossowym. Trzecim wybranym przez mieszkańców zadaniem była budowa ogólnodostępnego placu zabaw z mini siłownią przy Szkole Podstawowej nr 1.

Wśród ubiegłorocznych, prawie 18 milionowych wydatków inwestycyjnych, aż 13 milionów stanowiły pozyskane przez miasto dotacje rządowe i unijne. Filmowe podsumowanie roku 2021 można zobaczyć TUTAJ.

URZĄD MIEJSKI W CZŁUCHOWIE

 Fotografie i dźwięki są do pobrania na stronie urzędu: www.czluchow.eu

 Nota prawna:

Miasto Człuchów jako właściciel praw autorskich, udziela zgody na nieodpłatne wykorzystanie i publikację tekstów, fotografii i plików dźwiękowych dostępnych na naszej stronie internetowej. Licencja obejmuje wykorzystanie treści i plików w całości lub we fragmentach.

Pliki do pobrania