75 ROCZNICA DRUGIEGO POWROTU DO POLSKI

Mija 75 lat od ponownego powrotu Człuchowa w granice państwa polskiego. Z tej okazji w mieście odbyły się uroczystości jubileuszowe. Przed pomnikiem na Placu Bohaterów delegacje złożyły kwiaty. W Miejskiej Bibliotece Publicznej okolicznościowy referat wygłosił natomiast Wiktor Zybajło.

Człuchów w swojej historii kilkakrotnie przechodził w ręce polskie. Pierwszy raz w roku 1466 po zakończeniu wojny trzynastoletniej, po ponad stu latach panowania krzyżackiego, miasto powróciło w granice Polski. Późniejsze rozbiory oraz ustalenie granic po roku 1918 sprawiły, że Człuchów przez lata był miastem niemieckim. Dopiero ustalenie nowych granic w roku 1945 spowodowało, że miasto znowu stało się polskie.

Obie te daty, ważne dla historii Człuchowa umieszczone są teraz na pomniku „Tym, którzy przywracali miastu polskość” znajdującym się na Placu Bohaterów.

Rocznica drugiego powrotu stała się również okazją do podziękowania za społeczne zaangażowanie. Burmistrz Człuchowa Ryszard Szybajło wręczył symboliczne upominki Teresie Bagińskiej oraz Wiktorowi Zybajło. Całość uświetnił występ artystyczny obecnych i byłych uczniów Liceum Ogólnokształcącego, z którym zawodowo przed laty związana była Pani Bagińska.

URZĄD MIEJSKI W CZŁUCHOWIE

Fotografie i dźwięki są do pobrania na stronie urzędu: www.czluchow.eu

Nota prawna:

Miasto Człuchów jako właściciel praw autorskich, udziela zgody na nieodpłatne wykorzystanie i publikację tekstów, fotografii i plików dźwiękowych dostępnych na naszej stronie internetowej. Licencja obejmuje wykorzystanie treści i plików w całości lub we fragmentach.