Conches

Conches-en-Ouche to miejscowość i gmina we Francji, położona w regionie Górna Normandia, w departamencie Eure. W 1990 roku gminę zamieszkiwało około 4 tysiące osób. W mieście Conches zauważyć można wyraźne celtyckie oraz romańskie wpływy. Jednak pierwsze wzmianki o mieście sięgają X wieku. Miasto Conches oraz jego okolice są idealnym miejscem dla turystów szukających wypoczynku na łonie natury. W bezpośrednim sąsiedztwie miasta znajdują się szlaki turystyczne i rowerowe oraz ścieżki dla spacerowiczów, gdzie można zwiedzić zamek, romański kościół Sainte – Foy, zabytkowe domy oraz Arboretum – ogród, w którym znajduje się kolekcja rzadkich odmian drzew i krzewów. W centrum miasta warto natomiast zobaczyć Muzeum Szkła otwarte w 1996 roku oraz Muzeum Ziemi Normandii, w którym można oglądać wystawy związane z życiem i rzemiosłem tamtejszej ludności z XIX i XX wieku. Interesujące wystawy organizuje także Dom Sztuki, które wystawia sztuki plastyczne, prace fotograficzne oraz rzeźby. http://www.conches-en-ouche.fr/


Data podpisania umowy o współpracy: 28 października 1995 roku


1998 rok - przyjazd delegacji z Conches z okazji obchodów 650–lecia miasta Człuchowa.


Maj 2000 roku - wyjazd piętnastoosobowej grupy dzieci na międzynarodowy turniej piłki nożnej w Conches, w którym uczestniczyły pozostałe gminy partnerskie miasta Conches. W wyjeździe brali udział również: Przewodniczący Rady Miasta –Wiesław Fiuk, Zbigniew Kotler oraz tłumacz - Justyna Trela. Miasto Człuchów otrzymało dofinansowanie do kosztów podróży z Komisji Europejskiej w wysokości 1200 euro.


19 – 22 października 2003 roku - wyjazd delegacji z Człuchowa do Conches, w której wzięli udział Burmistrz Miasta – Zdzisław Piskorski, Zastępca Burmistrza – Bożena Lisowska oraz Bogusława Konczanin.


czerwiec 2004 roku - przyjazd delegacji z Conches z okazji Dni Człuchowa (Mer – Alfred Recours z małżonką Josiane oraz Małgorzata Zalewska).


5 – 15 lipca 2005 roku - gościliśmy osiemnastoosobową delegację młodzieży z naszego partnerskiego miasta Conches. Aby lepiej przybliżyć im nasz kraj, mentalność i kulturę, Francuzi spędzali czas ze swoimi polskimi rówieśnikami z Liceum Społecznego w Człuchowie. Uczestnicy wymiany zwiedzili Starówkę Gdańską, Sopot i Toruń. Zapoznali się również z najbardziej urokliwymi miejscami w naszym mieście. Spędzali aktywnie czas uprawiając sporty wodne: pływali kajakami, żaglówkami, zorganizowane były także gry i zabawy na plaży. Dzieci brały udział w spływie kajakowym rzeką Brdą, w wycieczce rowerowej po Kaszubach oraz w warsztatach młodzieżowych „W siodle” w Chrząstówku. Natomiast wieczory wypełnione były biesiadami przy ognisku, a także koncertami Festiwalu "American Days". Wszelkimi sprawami organizacyjnym związanymi z wymianą młodzieży i pobytem wraz z zapewnieniem różnorodnych atrakcji turystycznych zajmowała się Pani Danuta Kordykiewicz – Dyrektor Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Człuchowie.


20-25 września 2007 roku - pierwsza wymiana rodzin zainicjowana przez panią Bogusławę Konczanin Prezes Człuchowskiego Towarzystwa Polsko-Francuskiego w ramach współpracy miast partnerskich Człuchów – Conches. Celem tej wymiany jest nawiązanie bliskich  kontaktów, przyjaźni oraz poznanie  tradycji obu krajów. W tym roku człuchowianie goszczą  u siebie Francuzów, a w roku przyszłym kilka człuchowskich rodzin pojedzie do Francji.  W planie wizyty znalazły się między innymi spotkania z Burmistrzem Miasta i radnymi, zwiedzanie Człuchowa oraz wycieczka do Malborka.


27 października 2007 - po razz czwarty w Człuchowie świętowano Dni Kultury Francuskiej. Człuchowskie Koło Towarzystwa Polsko-Francuskiego liczy już 76 osób zachwyconych Francją. Francja w Człuchowie to nie tylko wycieczki i język, ale i wymiana rodzin. Dla rodzin Kordykiewiczów, Giżowskich, Macugowskich i Kaczkowskich, które przyjęły rodziny z partnerskiego miasta, były więc specjalne podziękowania i niespodzianka - list od mera z gratulacjami.


czerwiec 2008 roku - gościliśmy delegację z Conches na Dniach Człuchowa.


12-15 września 2008 roku - delegacja z Człuchowa w składzie: Burmistrz Ryszard Szybajło, Przewodnicząca Rady Miejskiej Maria Danuta Kordykiewicz i tłumacz p. Jadwiga Loroch, odwiedziła miasto partnerskie we Francji - Conches. Podczas wizyty ustalono, jakie działania zostaną podjęte w ramach współpracy partnerskiej obu miast: w 2008 r. ogłoszenie konkursu fotograficznego "Moje Miasto" dla mieszkańców obu miast. W 2009 r. rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego "Moje Miasto", wystawy prac w obu miastach, nagrody fundują: dla Człuchowian - Mer Alfred Recours, dla mieszkańców Conches - Burmistrz Ryszard Szybajło; wystawa w Conches prac człuchowskiech artystów: "Portrety i pejzaże" Stanisławy Sierant i wystawa haftów Józefy Sitarz; rewizyta młodzieży z Człuchowa w Conches. Na 2010 r. mecz piłki nożnej dzieci: Człuchów-Conches-Uslar (w Człuchowie); Dni Człuchowa połączone z odnowieniem umowy partnerskiej (plac im. Conches), kiermasz lawendowy; we wrześniu - udział w uroczystościach miejskich w Conches.


17 – 24 czerwca 2009 roku - wizyta francuskich rodzin w Człuchowie. Goście nocowali u zapraszających polskich rodzin. Uczestnicy wzięli udział w wycieczce na Hel i do Sopotu oraz w spływie kajakowym rzeką Brdą, na zakończenie którego zorganizowana została biesiada przy ognisku, wyjechali także do Lichenia.


11-13 września 2009 roku - człuchowska delegacja wyjechała do Francji na zaproszenie miasta partnerskiego Conches, gdzie odbywało się święto "Trzy Dni na Św. Cypriana". Uroczystości dotyczyły także 50-lecia podpisania współpracy partnerskiej z niemieckim miastem Aulendorf, a także podpisaniem dokumentu o kontynuacji współpracy pomiędzy Conches a miastem Człuchów.


czerwiec-lipiec 2011 roku - wystawa zdjęć prezentująca miasto partnerskie Conches we Francji. Wystawa zdjęć została przygotowana przez Colette KOENING, prezesa stowarzyszenia fotografów amatorów z Conches.