ostrzeżenie przed oszustwami na spis[0]

UWAGA! - OSZUSTWA NA "SPIS POWSZECHNY"

W ramach partnerstwa w Programie @Gmina Przyjazna Seniorom - @Ogólnopolska Karta Seniora Stowarzyszenie MANKO z Krakowa informuje w ramach kampanii @Stop Manipulacji – Nie daj się oszukać i akcji Stop Korona-Oszustwom, @Stowarzyszenie MANKO – @Głos Seniora i ostrzega przed nieetycznymi praktykami na spis powszechny i przedstawia kolejne metody oszustw.

1 kwietnia 2021 roku wystartował Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań prowadzony przez Główny Urząd Statystyczny. Spis potrwa do końca września bieżącego roku. Udział w spisie jest obowiązkowy zgodnie z ustawą o statystyce publicznej. Obowiązkową formą jest samospis internetowy. Metoda uzupełniająca to spis przez telefon poprzez infolinię spisową lub bezpośrednio przy pomocy rachmistrza spisowego. Każdy z obywateli musi zezwolić na udostępnienie części swoich danych osobowych. Problem w tym, że chęć na ich pozyskanie mają także osoby działające niezgodnie z prawem, a moment na oszustwa pod pozorem spisu powszechnego jest doskonały z punktu widzenia przestępców.

W czasie pandemii pomysłowość oszustów szczególnie nie zna granic, co ma również bezpośrednie przełożenie na kradzieże danych i majątku poprzez spis powszechny. Od marca 2020 roku przestępcy dwoją się i troją, aby wykorzystać lęk, panikę i izolację seniorów w Polsce. Co chwilę powstają nowe techniki manipulacyjne. Przeciwdziała temu @Stowarzyszenie MANKO, które od 8 lat wydaje Ogólnopolski @Głos Seniora i @Ogólnopolską Kartę Seniora, a także prowadzi ogólnopolską kampanię edukacyjną @Stop Manipulacji – Nie daj się oszukać. Już pierwszych dniach pandemii (marzec 2020) @Głos Seniora zainaugurował ogólnopolską kampanię społeczną @Solidarni z Seniorami – Razem Damy Radę!. Do tej pory oszuści wymyślili ponad 30 różnych modyfikacji technik manipulacyjnych. Chcąc uchronić seniorów przed tymi przestępstwami, @Stowarzyszenie MANKO rozpoczęło w marcu 2020 roku akcję Stop Korona-Oszustwom w ramach realizowanej kampanii @Stop Manipulacji – Nie daj się oszukać.

Więcej informacji na:

https://glosseniora.pl/2021/04/16/oszustwa-na-spis-powszechny/

Stowarzyszenie MANKO Kraków

Pliki do pobrania

Adres źródłowy: https://czluchow.eu/aktualnosc/uwaga-oszustwa-na-spis-powszechny

Załączniki
  • [0] https://czluchow.eu/sites/default/files/styles/news_content/public/obrazek/2021-04/oszustwa%20na%20spis%20spis%20powszechny.png?h=a20702a9&itok=lS6TdvLV