Dziki[0]

Uwaga! Dziki w mieście!

SZANOWNI MIESZKAŃCY
Proszę Was o wyrozumiałość i ostrożność.

Wolno żyjące zwierzęta są częścią przyrody i jednocześnie własnością Skarbu Państwa, stanowią więc ogólnonarodowe dobro. Są składnikiem natury i należy się im nasz szacunek, bo każde z nich pełni w przyrodzie określoną rolę. Chociaż żyją przede wszystkim na terenach leśnych, to coraz częściej można je spotkać na terenie naszego miasta.

Na pojawienie się dzikich zwierząt takich jak dziki, sarny, lisy w mieście duży wpływ ma zbliżenie zabudowy do lasów i terenów migracji zwierząt, sprawia to, że zwierzętom często odbierane jest ich naturalne środowisko bytowania, a my zostaliśmy ich gośćmi.
Pamiętajmy o tym, że każdej istocie żywej należy się szacunek i zachowujmy ostrożność.
 Zwierzęta zyskują łatwiejszy i szybszy dostęp do pożywienia w postaci resztek żywności, wędrują do miasta kierując się zapachem odpadów organicznych. Przyciągają je zapachy z kompostowników, szczególnie zauważalne jest to w trudnym dla nich okresie zimy, przyzwyczajają się do naszej obecności. Zachowajmy czujność i spokój.
Największy niepokój budzą dziki, które zazwyczaj nie są agresywne, z reguły uciekają, gdy spotkają człowieka. Atakują tylko wtedy, gdy czują się zagrożone, sprowokowane lub ranne.

Jak należy się zachować w przypadku napotkania dzików?

Gdy zobaczymy dzika należy spokojnie się od niego oddalić. Nie wolno panikować,  tupać, krzyczeć, czy w inny sposób płoszyć zwierzęcia. Gwałtowne ruchy lub ucieczka może spowodować, że poczuje się zagrożony i doprowadzić do ataku.  To bardzo ważne, żeby spokojnie się wycofać, jeżeli to niemożliwe pozostać w bezruchu. Gdy spotkamy biegnącego dzika bezwzględnie powinniśmy usunąć się z jego trasy, cały czas pamiętając o tym żeby zachować spokój.

Czego nie wolno robić?

Przede wszystkim nie wolno dokarmiać dzikich zwierząt, a dokarmianie dzików jest prawem  zabronione. Nie podchodzić, nie dotykać,  nie drażnić, nie straszyć i przepędzać!
Właściciele spacerujący z psami bezwzględnie muszą trzymać swoje zwierzęta na smyczy, obowiązek ten wynika z prawa miejscowego. Należy unikać sytuacji, w której pies podbiega i oszczekuje dzika, ponieważ dzik odpowie atakiem.   

Jak uniknąć spotkania z dzikiem?
• należy utrzymywać czystość i porządek na terenach swoich nieruchomości,
• usuwać opadłe owoce,
• zadbać o umocnienie ogrodzeń,
• nie wyrzucać żywności w miejscach do tego nieprzeznaczonych,
• pojemniki na odpady przetrzymywać na nieruchomości, a wystawiać jedynie w dniu odbioru przez firmę wywozową,
• zamykać śmietniki - bardzo ważne jest, aby wyrzucane jedzenie i odpady organiczne nie były łatwo dostępne dla zwierząt.

Świat bez zwierząt byłby strasznie smutny, one jednak nie znają granic nieruchomości, nie mogą być odstrzelone kiedy zawędrują do miasta, pamiętajmy o tym dla własnego bezpieczeństwa i w trosce o przyrodę.
                      

 /-/ BURMISTRZ MIASTA CZŁUCHOWA
Ryszard Szybajło

 

Źródło zdjęcia: Jedzenie zdjęcie utworzone przez wirestock - pl.freepik.com


Adres źródłowy: https://czluchow.eu/aktualnosc/uwaga-dziki-w-miescie

Załączniki
  • [0] https://czluchow.eu/sites/default/files/styles/news_content/public/obrazek/2021-02/wild-boars-foraging-for-food-in-the-snow-covered-ground.jpg?h=0a3fea72&itok=UswDtApK